Az azonosságok vonzzák egymást, a különbözőségektől színes a táj … (Oláh Szabolcs, 2006)

Társadalmi tőke az a közösségen belüli, illetőleg a közösség tagjait a külvilághoz kötő kapcsolatrendszer, amely egy speciális információhordozó struktúrát, sajátságos energia mezőt hoz létre, ezáltal gazdasági és társadalmi előnyökhöz juttatja a közösség egészét, illetőleg külön a tagokat is. A közösségeket a hasonlóság és az ebből fakadó közös célok, illetőleg egyéni álmok tartják össze. A dolog érdekessége, hogy az azonosságok okán az egyéni álmok általában összecsengenek a globális célokkal, így a közös célok elérésébe fektetett egyéni erőfeszítések összeadódnak, sokszorozódnak, gyors és hatékony, látványos eredmény produkálására képesek.

A társadalmi tőke közjószág (Putnam): jelenti a társadalmat átszövő egyéni és civil kapcsolathálót, az ezekben és ezek között születő kölcsönösséget, szolidaritást és a bizalmat. A kölcsönös társadalmi kapcsolatok sűrű hálózatába ágyazódó civil szervezeti tevékenységből kap erőre a civil kurázsi. A társadalmi tőke kulturális jelentősége a kollektív cselekvésre való készség és a közintézményekbe vetett bizalom jelenlétében nyilvánul meg a nagy közösségek vonatkozásában.

A helyi közösségek építése, erősítése éppen ezért kiemelt szerepet kell, hogy kapjon a település fejlesztés szintjén is.